Psali o nás
Nový český projekt má řešení pro využití odpadní ovčí vlny. Vyrábí z ní peletky pro pěstování
Dvojice českých chovatelů odstartovala projekt GreenWool , který má pomoci farmářům smysluplně využít ovčí vlnu. Na konci dvacátého století totiž v Česku prakticky zaniknul vlnařský průmysl, neboť se ovce začaly chovat více na živočišnou produkci, a jejich vlna není pro textilní průmysl vhodná. Pro zahradní účely je však ideální.
Chováte ovce a nevíte, co s vlnou? Zahrádkáři si nemůžou vynachválit, jak pomáhá na záhonech
Chovatelé ovcí po jejich stříhání řeší nerudovskou otázku: Co s ní? S čím? S vlnou. Nikdo ji totiž nechce. Vlna je úžasný materiál a ze světa chodí zajímavé tipy na její využití při pěstování rostlin. Možná zaujmou i vás a vyřeší některé vaše problémy na zahradě.
Počítání oveček
Dalším inspirativním projektem, se kterým jsme se na festivalu setkali vůbec poprvé, byla firma GreenWool. O zpracování nevyužité ovčí vlny jsme už v minulosti slyšeli, ale českých zpracovatelů této suroviny za účelem hnojení jsme zatím moc neznali. Proto máme velkou radost, že i u nás v Česku existují firmy jako GreenWool, která přeměňuje ovčí vlnu na peletky sloužící jako hnojivo pro rostliny.
Projekt GreenWool byl založen dvojicí českých chovatelů s cílem smysluplně využít odpadní ovčí vlnu
Iniciátoři projektu, Pavel Klevcov a Filip F. Vancl, zjistili, že ovčí vlna zapracovaná do půdy zlepšuje kondici rostlin.
Ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně probíhá výzkum využití ovčí vlny v zemědělství.